Paylaş

Aletli Dalış Öğrenmek Hakkında Bilgiler

Aletli dalış öğrenmek ne kadar zaman alır ? profesyonel ve amatör olarak ayrılan bir eğitim sürecidir. Aletli dalışı turizm faaliyetleri içerisinde ve hobi amaçlı yapanlar; aletli dalışı profesyonel amaçla yapanlar olarak farklı eğitim süreçleri geçirirler.

Aletli dalışı;

hobi ve turizm amaçlı yapanlar dalış öncesinde verilen temel teknik bilgilerin anlatıldığı bilgilendirme eğitiminde öğrenirlerken; profesyonel dalgıç olmak isteyenler Türkiye Su Altı Federasyonu’nun açtığı bağlı klüplerin desteklediği eğitimlerde öğrenirler.

Bu iki temel öğrenme süreci birbirinden hem teknik detaylarıyla hem de zaman farklılıklarıyla benzer değildir. Turizm amaçlı yapılan aletli dalışlar günübirlik eğitim ve öğrenme süreçlerini kapsar. Fakat profesyonel dalgıç olmak isteyenler uzun süre alan ve birçok çeşitli dalış konusunda öğrenme süreçlerini içerir.

Dalış eğitimi ve aletli dalış öğrenmek ne kadar zaman alır? Bu sorudan önce yukarıda sıraladığımız iki farklı dalış durumundan birine karar vermeye bağlıdır.

Amatör dalışçılar, turizm esnasında tatil yaparken dalış ekiplerinin düzenledikleri turlar kapsamında yer alırlar. Bu tip dalışçılar dalış öncesinde verilen önhazırlık koşullarına uyarlar. Dalış günü, dalış öncesinde verilen teknik bilgiler, dalış ekipmanları ve dalış süreci hakkında eğitim alırlar.

Günübirlik alınan eğitimler hemen devamında pratik olarak yapılır. Öğrenme ve pratik arasında geçen kısa zaman içerisinde dalış yapacaklar dikkatle dinledikleri bilgileri hemen ardından dalış esnasında gerçekleştirmelidir.

Dalış rehberlerinin kotrolünde sağlanan bu öğrenmeler çeşitli güvenlik önlemlerini de içerir. Bu güvenlik önlemleri acil durumlar ve risk durumlarında uygulanacak bilgi ve teknikleri kapsar.

Profesyonel dalış yapmak isteyenler bağlı olduğu klüpler vasıtasıyla Türkiye Su Altı Federasyonu tarafından açılan kurslara dahil olarak kurs programının içerdiği tüm öğrenmeleri bitirene kadar sürer. Bu zaman kişinin çaba ve ilgisiyle uzalıp kısalabilir. Kurs programının planladığı zaman içerisinde müfredatta yer alan teorik ve pratik bilgiler aktarılır.

Profesyonel kurs zamanı başlangıç seviyesinde 3 ile 5 gün arasında bir zaman alır. Profesyonel aletli dalış başlangıç seviyesinden sonra farklı kategorilere ayrılır. Her bir kategoriye yıldız adı verilir. Her bir yıldızın da kendi için 3 farklı öğrenme alanı vardır. Bu sebepten profesyonel aletli dalış öğrenmek amatör ve günübirlik dalışçılara göre daha fazla zaman alır.

Aletli dalış öğrenmek birçok spor etkinliği gibi deneyimle kolaylaşan bir spordur. Aletli dalış öğrenmek teorik eğitimler ve ardından bu eğitimleri pratikle birleştirerek öğrenilir. Turizm ya da profesyonel amaçlı birçok dalış klubü sporcu yetiştirmek veya aletli dalış personeli yetiştirmek amacıyla eğitimler verilir. Aletli dalış verilen teorik bilgilerin ardından uygulayarak deniz içinde öğrenilmelidir.

Aletli dalış öğrenmek zor değil aksine yapıldıkça kolaylaşan bir spordur. Fakat asla göz ardı edilmemesi gereken birçok bilgi, ekipman kullanımı ve prosedür gerektirir.

Aletli dalış öğrenme programları kurs veren eğitim kurumunun planları çerçevesinde 3 ile 5 gün arası sürer. Bu programlar başlangıç seviyesi için geçerlidir. Başlangıç seviyesi dalış öğrenmek dalış eğitiminin en zor sürecidir. Bu süreci geçen aletli dalış kursiyerleri daha kolay şekilde dalış öğrenmelerine devam ederler.

Birçok sporsal aktivite ve beceri geliştirme kurslarında olduğu üzere aletli dalış öğrenmek de bireyin kendi çabalarına göre kolay olabilecek bir spordur.

Aletli dalış öğrenmek kolay mı?

Aletli dalış öğrenmek birçok turizm işletmesi, dalış klupleri tarafından verilirken resmi olarak Türkiye Su Altı Federasyonu tarafından imkan sunulan bir eğitimdir. Aletli dalış öğrenmek isteyenler federasyona bağlı kurslara başvurabilirler. Bu federasyon ve kurslar aletli dalış öğrenmenin en kolay olduğu yerlerdendir.

Aletli dalış eğitiminde kişiye sadece deniz seviyesine inip çıkmak değil aletli dalışı etkileyecek birçok faktörün bilgi, teknik ve becerisi kazandırılmaya çalışılır.

Öncelikle aletli dalışı öğrenmek;

dalış ekipmanlarını öğrenmek ile başlar. Dalış kıyafeti ve aksesuarlarının ne işlevleri olduğu ve acil durumlarda nelere yarar sağladığı bilgisi teorik olarak verilir. Daha sonra bu ekipmanların su altında ya da dışarıda nasıl çalıştığı uygulamalı olarak verilir.

Aletli dalış öğrenmek için belirli şartları da bulundurmak gerekir. Bu şartlardan bazıları yaş sınırıdır. Reşitlik şartı aramasa da belli dalış programları için belirli farklı yaş grupları bulunur. Bunun dışında dalış esnasında tetiklenecek ve kişinin sağlık durumlarını olumsuz etkileyecek rahatsızlıklar dalış öğrenme kursları için risk oluşturacak önkoşullarındandır. Bu rahatsızlıklara sahip bireyler ancak doktor kontrolünde izin alındıktan sonra sertifika programına uygun olabilir.

Aletli dalış emniyeli midir?

Aletli dalış emniyetli midir? Aletli dalışta güvenlik önlemleri nelerdir ve riskli durumlarda ne gibi önleyici faaliyetler yapılır? Bu sorular aletli dalış merakı olup ilk defa başlayacaklar için genel merak konularıdır.

Aletli dalış birçok spor aktivitesi gibi çeşitli riskler olan fakat bu riskler ortaya çıkmadan önce veya acil durum esnasında uygulanacak olan işlemlerle emniyetli bir spordur.
Acil durum önlemleri ve emniyetler dalış öncesinde katılımcılara bildirilir.

Aletli dalışın emniyetini sarsan durumlar genel olarak insan hatasından kaynaklıdır. İnsan hatası dışındaki durumlar amatör dalışçılar için yok denecek kadar azdır. İnsan hatası dışı durumlar genellikle profesyonel dalgıçların belli amaçlar için yaptıkları dalışlarda meydana gelir.

Aletli dalış gerekli emniyet tedbirlerinin çok sıkı olduğu; hataya yer vermeyen bir spordur. Kullanılacak ekipmanlar, katılımcı psikolojisi, bilgilendirme ve hazırbulunuşluk durumları birçok kez kontrol altına alınır.

Aletli dalışın emniyetli bir spor olup olmadığı alınacak güvenlik önlemlerinin sıklığı ve kontrolü ile doğru orantılıtır.

Bu aletli dalış emniyetleri genel olarak şunlardır :

Aletli dalışı mutlaka bir grup veya partnerle beraber yapın

Denizdeki akıntıların takibi ve dalış öncesi akıntı kontrolü emniyet durumlarını gözden geçimenize sebep olur.
Emniyet için kullanılan ekipmanların tam ve hazır olması gerekir. Bu ekipmanlar şamandıra, saat, basınç ve derinlik göstergesi, derinlik tablosudur.

Aletli dalış emniyetleri en çok da kişinin vücut fonksiyonları ile alakalıdır. Dalış esnasında mutlaka nefes kontrolü yapılmalı nefesle aynı tempoda devam etmelidir. Yaşanacak riskli durumlarda bu tempo bozulmamalı ciğerlerdeki hava sabit tutulmalıdır.

Dalış öncesi emniyeti arttıran durumlardan birisi yine vücut fonksiyonları ile alakalı olan yeme ve içme durumlarıdır. Dalış ekibine dalmadan önce yememesi ve içmemesi gereken ürünler listesi verilir. Kişiler dalış öncesi bu programa uymalıdır.

Kronik hastalıklar, sinir sistemi ve kalp hastalıkları olanlar, göz bozuklukları, kan dengesinde sorun olan kişiler dalış öncesi vücut ve sağlık durumunun dalış emniyetine uygun olup olmadığına bir sağlık kurulu aracılığıyla bakmalı ve o şekilde dalış kararı almalıdır.

Dalış emniyeti görüldüğü üzere dış etkenlerden çok insan faktörü ve hatalarıyla alakalıdır.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Amphora Dalış
Next reading
Bodrum ATV Safari