Paylaş

Aksaray Yamaç Paraşütü Keyfi

Aksaray yamaç paraşütü doğayla iç içe olmamızı sağlayan ve kuşlar kadar özgür hissetmemizi sağlayan bir hava sporudur yamaç paraşütü yapmak için eğitimini almanıza gerek bulunmamakta, yanınızda bir uzman pilot ile 2 kişilik uçuşlar gerçekleştirebilirsiniz. Yamaç paraşütü dağların yamaçlarından ve tepelerden koşarak hız kazanıp havaya doğru yükselmekle gerçekleşen bir spordur. Yamaç paraşütü yapmak için hava koşullarının da o gün içerisinde elverişli olması gerekmektedir. 20 kilometre ve üzeri rüzgar olan günlerde yamaç paraşütü yapmak oldukça tehlikelidir.

Çünkü yamaç paraşütü rüzgara karşı yapılan bir spordur. Yamaç paraşütünü Türkiye’ nin elverişli olan birçok şehrinde yapabilirsiniz. Aksaray yamaç paraşütü yapmak için oldukça elverişli ve güzel bir şehirdir. Siz de Aksaray semalarında süzülmek istiyorsanız sizi de Aksaray’ da yamaç paraşütü yapmaya bekleriz.

Aksaray Yamaç Paraşütü Nerede yapılır ?

  • Hasandağı’ nda süzülürken yükseklere çıktıkça Tuz Gölü’ nü ve Erciyes Dağı’ nı görebilirsiniz.
  • Aksaray’ da her yıl düzenlenen Uluslararası Hasandağı Yamaç Paraşütü Şampiyonası’ na katılabilirsiniz.
  • Tabiat ve şehir manzarasına yukarıdan bakma şansına sahip olursunuz.
  • Uzun süreli uçuşlarınızı Aksaray’ da gerçekleştirebilirsiniz.
  • Dünya’ nın dör bir yanından gelen pilotlarla berabaer uçuşlar gerçekleştirme şansını yakalayabilirsiniz.

Aksaray’ da yamaç paraşütü yapanların sayısı oldukça fazladır. Uçuşların yoğunlaştığı bölge ise Hasandağı Dağı’ dır. Hasandağı’ nda çok fazla amatör ve profesyonel pilotlar uçuşlarını gerçekleştirmektedir. Adeta bir doğa harikası olan Hasandağı’nda 1980 metre yükseklikteki kalkış parkurundan hareket ederek gökyüzünde süzülen paraşütseverler, yükseldikçe ufukta Tuz Göl’ünü ve Erciyes Dağı’nı görme şansına sahip oluyorlar.

Aksaray yamaç paraşütü yapmak için harika bir şehirdir. Uzun mesafedeki uçuşlar için termal aktiviteler oldukça önemlidir. Türkiye’de termal aktivitenin en güçlü olduğu yerlerin başında Hasandağı ve çevresi gelmekte olup bölgede 127 km uzun mesafeli uçuşlar da gerçekleştirilmiştir.

Dünyanın dört bir yanından pilotlar da uzun mesafe uçuşlar için Hasandağı’nı tercih ediyorlar ve buraya geliyorlar. Aksaray’da her yılın eylül ayında Uluslararası Hasandağı Yamaç Paraşütü Şampiyonası düzenlenleniyor. Etkinliğe ülkemizden ve farklı ülkelerden yüzlerce profesyonel ve amatör paraşütçüler katılıyor. Sizi de Aksaray yamaç paraşütü keyfini çıkarmanız için Aksaray’ a bekliyoruz.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Aksaray Rafting
Next reading
Ağrı Rafting