Paylaş

Akdenizin Misafir Uçakları Hakkında

Akdenizin misafir uçakları; Akdeniz bu zamana kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapan mavisini Egeyle paylaşan bir deniz olarak tarihi batıkları da bünyesinde bulundurmaktadır. Antalya bu uçak batığı dalışı heyecanını hissedebileceğiniz savaş uçağı batıklarından biri Kaş’ta, diğeri ise Manavgat’ta bulunur.

Manavgat’taki B-24 Amerikan Savaş Uçağı Batığı, 1944     yılında Romanya üzerindeki hedefleri bombaladıktan sonra Kıbrıs’taki üssüne geri dönmekte olan ve Ege denizi üzerinde vurulduktan sonra Antalya açıklarında denize gömülen bir uçağa aittir.

Akdenizin misafir uçakları; Kaş civarındaki uçak batığı ise neden düştüğü bilinmeyen bir İtalyan uçağına aittir. Uçak, motorları haricinde bir bütün olarak su altında yatmaktadır. Dalış heyecanı yaşamak isteyen dalgıçlara ve yeni başlayanlara hitap eden Kaş’taki bu batık kargo kısmına girişi mümkün kılar.

Orta kısımlara girmek isteyen dalgıçların daha deneyimli olması gereklidir. Batık dalışları için yeterli eğitim alınması son derece önemlidir. Bu eğitimlerde potansiyel tehlikeli durumlara karşı alınacak tedbirler gösterilmektedir. Batık dalışları öncesinde alanın seçimi, dalış malzemelerinin belirlenmesi, aşağıda ne kadar süre kalınacağıyla ilgili birçok dersi alabilirsiniz.

Uçak batıkları ve dalış hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • Uçak batıkları inilmesi izin gerektiren ve tehlikeli akıntıların olduğu yerlerdir.
  • Uçak batıkları ülkemizde bazı uçak batıkları bilerek emekliye ayrılan filonun bir parçası olan motoru ve yağ filtreleri sökülüp doğal resif ve dalış alanı olarak planlanan batırılmış batıklardır.
  • Tüplü dalışlarla da 1/3 kuralı uygulanır toplam hava miktarı 3 e bölünür; 1/3 gidiş için, 1/3 dönüş için ve sona kalan 1/3 ise rezerv olarak kabul edilir.
  • Tüplü dalışlarda rezerv hava miktarı sadece güvenli yükselme ve emniyet beklemelerini düşünerek değil, dalış eşinizin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak hesaplamanız gerekmektedir.
  • Dalışlarda alınan eğitim ne olursa olsun tek başına dalış bütün riskleri olduğu gibi kabul etmek demektir. Öğretilen dalış prosedürlerinin çoğunun bir dalış eşinin varlığına bağlı olması söz konusudur.
  • Dalış yaparken güvende kalmak sanılanın aksine basittir, dikkatli bir hazırlık, sağduyu ve beceri güveniyle potansiyel riskler en aza indirgenir.

Akdenizin misafir uçakları; Uçak batıkları ülkemizde hem resif oluşumunda hem turizm dalışlarında önemli bir rol oynamaktadır. Doğru eğitime sahip bireylerin sık sık ziyaret ettiği batıklardan olmaya devam edecektir.

 


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Bursa Jeep Safari
Next reading
Amasya Camping