Paylaş

Afyon Yamaç Paraşütü Hakkında

Afyon yamaç paraşütü, İngilizce paragliding olarak adlandırılmaktadır ülkemizde genel olarak eğlence ve aktivite üzerine faaliyet göstermektedir Dünya’da ise yamaç paraşütü genel olarak profesyonel bir hava sporu olarak yapılmaktadır. Yamaç paraşütü, normal paraşütten farlı olarak herhangi bir alet ile uçuşa kalkışı yapılmaz. Yüksek bir tepe üzerinden koşarak uçuş gerçekleştirilmektedir. Yamaç paraşütü ülkemizde günden güne popülerliğini arttırmakta ve her kesimden insanın deneyim kazanmak istediği bir aktivite haline gelmiştir. Bu unutulmaz ve adrenalin dolu uçuş deneyimini yaşamak için profesyonel bir sporcu veya eğitim almanıza gerek yoktur. Tandem uçuşlar ile yamaç paraşütü keyfini her birey yaşayabilmektedir. Yamaç paraşütü uçuşu için gerekli olan ekipmanlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kanat; yapının üstünde bulunan, havalanmayı ve havada kalmayı sağlayan kumaştır.
  • Harness; pilotun oturduğu yolcu koltuğudur. Sert bir plastikten veya tahtadan yapılmaktadır.
  • Askı ipleri; kanat ile harness’i birbirine bağlayan iplerdir. Fren ipleri farklı renklerde üretilmiştir.
  • Kolon; askı iplerini bir araya toplayan ve yönetimi sağlayan bir yapıdır.
  • Kask; kafa kaskları uçuş esnasında yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durum karşısında önlem olarak her uçuşta takılmaktadır.
  • Telsiz; uçuş gerçekleştiren her pilotta bir adet telsiz bulunmaktadır. Hava durumu iniş ve kalkış bilgileri telsiz ile bildirilmektedir. Uçuşlarda telsiz olmazsa olmazlardandır.

Ülkemizin birçok şehrinde faaliyet gösteren bu hava sporu için tercih edilen noktalardan biriside Afyon şehrimizdir. Kendine has doğal güzellikleri ile Afyon yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyen uçuş meraklılarının oldukça tercih ettiği bir şehirdir. Afyon Yamaç paraşütü faaliyetleri için sonradan oluşturuluşmuş herhangi bir uçuş pist alanı bulunmamaktadır. Afyon yamaç paraşütü keyfini çıkarmak isteyenler şehrin var olan güzelliklerinden faydalanmaktadırlar. Bununla birlikte 2014 yılında Afyon’da motorlu yamaç paraşütü uçuşları da faaliyet göstermeye başlamıştır. Afyon’un Sinanpaşa ilçesinde bulunan Tınaz tepe bölgesi genel olarak uçuşlar için tercih edilmektedir. Bununla birlikte Afyon yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyenler için  Sultanpaşa dağları ve çevresi de uçuş ve inişler için uygun olup oldukça tercih edilmektedir.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Afyon Rafting
Next reading
Adıyaman Rafting