Paylaş

Adıyaman Yamaç Paraşütü

Adıyaman ya

maç paraşütü; Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yamaç paraşütü popülerliği ve yaygınlığı her geçen gün biraz daha atmaktadır. Adrenalin ve heyecan tutkunu olan her birey son zamanlarda herkes tarafından tercih edilmeye devam edilen bu hava sporunu deneyimlemek için adeta can atmaya devam etmekte küçük büyük fark ettirmeyen ve herkesin katılabileceği bir hava sporudur. Ülkemizin artık hemen hemen bütün illerinde yamaç paraşütü keyfini gerçekleştirebilirsiniz bu adrenalin dolu hava sporunu gerçekleştirmek için tercih edilen illerimizden biride Adıyaman’dır.

Adıyaman yamaç paraşütü keyfini kimler yaşayabilir?

  • Yamaç paraşütü için belirlenen yaş sınırı 16 olarak sınırlandırılmıştır. 16 yaşından küçük bireyler aile izinleri ile bu hava sporunu gerçekleştirebilir.
  • Yamaç paraşütü için belirlenen kilo sınırı 100 kilogramdır. 100 kilo üstü bireyler için uçuş tavsiye edilmez, yasaktır.
  • Hamile bireylerin uçuş gerçekleştirmesi yasaktır.
  • Solunum ve kalp rahatsızlıklarına sahip bireyler  yamaç paraşütü uçuşu gerçekleştiremez.

Ülkemizde yamaç paraşütü keyfi için en çok tercih edilen illerimizden olan Adıyaman, uçuş faaliyetlerini aktif olarak devam ettirmektedir. Adıyaman’a bağlı olan Tut ilçesi genel olarak yamaç paraşütü keyfi için en çok tercih edilen alandır. Bölgede yamaç paraşütü için merkez haline gelen Tut ilçesinde, aktif olarak uçuşların gerçekleşmesinin yanında ücretsiz eğitimlerde verilmektedir.

Uçuş tutkunları Tut ta buluşalım adlı geniş kapsamlı bir proje ile tamamen ücretsiz olan yamaç paraşütü  eğitimleri  tüm adrenalin ve gökyüzü tutkunlarına verilmektedir. Bu proje ile birlikte profesyonel olarak yamaç paraşütü ile uğraşan sporcuların en çok tercih ettiği yerler arasına Ardahan ilimizde katılmış oldu. Aynı zamanda yamaç paraşütü eğitimlerinden faydalanmak isteyen bireylere, eğitim süresi boyunca gerekli tüm ekipmanlar kurs tarafından karşılanmaktadır.

Yamaç paraşütü için gerekli olan ekipmanlar  kanat, harness ve kask olarak sıralanabilir kanat yapının üst kısmını oluşturan kumaş olarak tanımlanabilir harness ise pilotun oturacağı oturaktır. Güvenlik için kafa kaskı ve bununla birlikte gözlükte verilir herkesin deneyimlemesi ve öğrenmesi için Adıyaman yamaç paraşütü kursu tüm ihtiyaçları karşılamaktadır.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Adıyaman Rafting
Next reading
Jeep Kullanmak