Paylaş

Adıyaman Rafting Hakkında

Adıyaman rafting; Su sporlarında çokça tercih edilen ve hemen hemen herkesin deneyim etmek istediği su sporlarının arasında kuşkusuz rafting, ilk sıralarda yerini almaktadır adrenalin sevenler için oldukça elverişli olan bu spor her geçen gün kendini daha da geliştirmekte ve yaygınlaşmaktadır. Rafting keyfi için dünya ve ülkemizde birçok elverişli alanlar bulunmaktadır. Rafting genel bir tabirle tanımlamak gerekirse, şiddetli akış hızı olan bir nehir veya akarsuda bir bot üzerinde, verilen engellerin aşılarak bitiş noktasına ulaşma gayesinden meydana gelen bir su sporudur.

Rafting tek kişiyle de yapılabilir birden fazla kişiyle de yapılabilmektedir. Raft ismindeki botlar üzerindeki bireyler şiddetli akan su üzerinde devrilmeden bitiş noktasına varmak için hızlı ve durulmayan bir serüvene atılırlar. Çoklu yapılan raftinglerde, botun en arka kısmında uzman kişi oturmakta ve diğer bireylere liderlik yapmaktadır. Bot içerisinde ki bireyler liderin komutlarına uyarak parkurları geçmeye ve rafting keyfini bitiş noktasında sorunsuz bitirmeye uğraşırlar. Rafting keyfi aşırı adrenalin heyecan ve hız içeren bir spor dalıdır.

Rafting keyfi yapabilmek için gerekli olan malzemeler nelerdir?

  • Bot; rafting sporunu oluşturan vazgeçilmez parça kuşkusuz rafting botudur. Bot kapasitleri 4 ile 12 arasında değişmektedir. Rafting sporunda kullanılan bu botlar, dayanıklı malzemelerden üretilmektedir.
  • Kürek; bot üzerinde istenilen yöne gidebilmek için 150 cm olan bu botlar kullanılmaktadır.
  • Kask; rafting keyfi tehlikeli olan dalgalar üzerinde herhangi bir eksi durum söz konusu olduğunda bireylerin kullandığı kasklar hayati önem taşır.
  • Can yeleği; rafting sporunda güvenliği sağlamak amacıyla her birey can yeleği giymek zorundadır.

Ülkemiz heyecan ve adrenalin dolu olan rafting keyfini oldukça desteklemekte ve gerekli ortamları oluşturmak adına oldukça verimli çalışmaktadır. Rafting keyfi yapmak için tercih edilen adreslerden biriside Adıyaman şehrimizdir. Adıyaman yamaç paraşütü keyfi yapmak isteyen bireyler Nemrut dağında ki eşsiz sularda kendilerini bulmaktadır. Adıyaman rafting keyfi için oldukça verimli olan bu bölgede, rafting tutkunlarını ağırlamaya ve onlara unutulmaz deneyimler tattırmaya devam etmektedir.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Afyon Yamaç Paraşütü
Next reading
Adıyaman Yamaç Paraşütü