Paylaş

Acil Durum Güvenlik Önlemleri

Acil durum güvenlik önlemleri; Dalış esnasında acil bir durumda ne olacak; acil durumlarda dalış ekibi hangi yönergeleri uygular; acil bir durumda dalış eğitmeninin tutumları nelerdir; acil bir durumda dalış yapmak isteyen kişiler neler yapmalıdır?

Tüm bu soruların cevabı tatil ve aktivite amaçlı dalış yapmak isteyenlere dalış öncesinde verilen bilgilendirme ve eğitim programında anlatılır. Acil durumlar için bu risklerin meydana gelmeden önce ve acil durum esnasında bazı tedbirler ve güvenlik önlemleri alınır.

Bu acil durum güvenlik önlemleri şunlardır:

Hobi amaçlı ya da profesyonel olarak en önemli kurallardan birisi asla yalnız dalış aktivitesi yapmamak; dalış için seçtiğiniz partner ya da takımla sürekli göz teması kurmak gerekir.

Dalış etkinlikleri denizin durumuyla alakalı değişkenlik gösterir. Hava şartlarından ve jeolojik faaliyetlerden etkilenen deniz suyu her zaman dalışa uygun olmayabilir. Dalış öncesi yaşanacak bu durum acil durumlardan birisidir. Dalış öncesinde bu durumun uygun olmadığı farkedilirse dalış yapılmamalıdır.

Bilinenin aksine dalış esnasında dibe inerken ve dipten ayrılırken nefes alıp verme yapılmamalıdır. Bu durum vücut dengenizi ve ritminizi bozarak fazla efor kaybetmenize neden olabilir.

Ard arda yapılacak dalışlar esnasında herhangi bir acil ve riskli durum yaşanmaması için molalar verilmelidir. Kulak zarının basınçla yırtılma ihtimaline karşı dalış süresine ve dibe inme mesafesine dikkat edin.

Acil durum güvenlik önlemleri; Dalış sırasında hangi acil durum yaşanırsa yaşansın kan dengenizin ve basınç etkeninin değişmemesi için ani manevralar ve hızlı tırmanışlar yapılmamalıdır. Dibe inerken asla deniz tabanına bakılmamalı ve yüzeye çıkarken su yüzeyine bakılmamalıdır. Bu durum sinir sisteminde yanlış mesajlara neden olabilir.

Acil durumlarda yüzeye çıkılırken asla hız değiştirilmemelidir. Dalış sırasında tüm hareket temposu aynı çizgide gitmelidir.

Ciğerleri boşaltarak dalış yapma teknikleri profesyonel dalgıçların çok uzun zaman yaptıkları çalışmalar sonucu kazanılmıştır. Amatör dalış merkalıları bu tekniği herhangi bir eğitim almadan uygulamamalıdır.

Acil durumlarda kaybedilecek nefes kontrolü durumu daha da zorlaştırır. Dalış süresi boyunca nefes alıp verme işlemi tek düze bir tempoda devam etmelidir.

Acil durum güvenlik önlemleri; Acil durumlarda ne yapılması gerektiğine bilerek riskli durumlardan kurtulmak mümkündür bu eğitimler dalış öncesinde katılımcılara anlatılır.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Artvin Jeep Safari
Next reading
Aksaray Camping