Paylaş

ABD Savaş Uçağı Batığı Dalışı

ABD savaş uçağı batığı dalışı; Geleneksel bir dalışta karışılaşılması beklenen güzellikler; su altı canlıları ve doğal oluşumlarla meydana gelen ilginç yapılardır ancak dalış sporuna gönül verenler zaman zaman macera isteği ile dolarlar böyle durumlarda ise batık uçak veya gemilere, gündüz yerine gece dalışlara ya da zor bölgelerde fotoğraf çekmek gibi heyecan verici amaçlar için dalışlar yapılmaktadır. Bunların içerisinde batıklar aynı zamanda tarihe açılan kapı olduğundan dolayı birçok dalgıça ilgi çekici gelmektedir.

Batık Dalışı Uzmanlık Kursu

ABD savaş uçağı batığı dalışı; Normal dalışa göre farklı usuller gerektirdiği için, “Batık Dalışı Uzmanlık Kursu”, bu işe gönül verenleri batık dalışı ile tanıştırmak için düzenlenmiş olan bir uzmanlık kursu olmakla birlikte, batıkların olduğu bölgelere emniyetli bir şekilde dalış yapabilmek için gerekli bilgi ve becerileri öğretmek adına planlanmış kurslardır. Dalgıçların en büyük hayalleri arasında dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan batıklara dalış yapmak ve batıkları keşfetmektir.

Batık dalışları dalgıçlara macera için yeni kapılar açmakla beraber tarihsel bir bakış açısı kazanarak dalgıçların farklı bir bakış açısı kazanmasını sağlamaktadır. Bir batığın üzerinde dolaşmak ve ona yakından bakmak, aslında geçmişe dokunmak gibidir ve insan bundan çok ciddi bir heyecan duymaktadır.

ABD savaş uçağı batığı dalışı; Batıklar tarihteki deniz savaşları, deniz kazaları sonucu doğal olarak oluşabileceği gibi özellikle belirli bir bölgede dalış noktası oluşturarak turizmi canlandırmak, su altı canlılarına çeşitlilik kazandırmak amacıyla çeşitli vasıtaların (uçak, gemi vs.) bilinçli olarak su altına indirilmesiyle oluşabilmektedir.

Batık dalışı aynı zamanda ciddi riskler içediği için, dalış öncesinde ciddi bir eğitim gerekmektedir. Batık Dalışı Uzmanlığı eğitimi sırasında, batıklar hakkında araştırma yapmanın önemli olduğu ve batıkların yerlerinin nasıl bulunacağı öğretilmektedir. Ayrıca eğitim esnasında 2 zorunlu dalış yapılarak bu esnada gerekli olan batık dalışı teknikleri öğretilmektedir. Bu şekilde dalgıçlar potansiyel tehlikelerden kendilerini uzak tutmayı öğrenirler.

ABD savaş uçağı batığı dalışı; Ülkemiz Su altı Arkeolojisinin başlangıç noktası olduğundan dolayı, gerek milattan önceki batıklar, gerekse yakın tarihteki savaş batıkları, gerekse de bilinçli batırılan vasıtalar sayesinde dalgıçlar için çok avantajlı bir ülkedir. Antalya’da birkaç tane batık bulunmaktadır. ABD Savaş Uçağı Batığı, bunlardan birtanesidir. Manavgat’ta bulunan B-24 ABD Savaş Uçağı Batığı, 2.Dünya Savaşı esnasında, 1944 yılında Romanya üzerindeki hedefleri bombalayarak Kıbrıs’taki üssüne geri dönmeye çalışan ve Ege Denizi üzerinde vurularak Antalya açıklarında denize çakılan bir uçağa aittir. Bu ve diğer batıklara dalış yapmak istenilmesi takdirde, Antalya Valiliği ve Deniz Polisi Şube Müdürlüğü’nden izin alınması gerekmektedir.


Paylaş

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous reading
Antalya Jeep Safari
Next reading
Ağrı Camping